Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

John Drake

Oxford & Cambridge Announce Teams for the Pcubed Rugby League Varsity Match

12 posts in this topic

Oxford & Cambridge Announce Teams for the Pcubed Rugby League Varsity Match

The captains of Oxford and Cambridge rugby league clubs have announced their Varsity Match and Seconds Varsity Match squads.

The Pcubed Rugby League Varsity Match takes place this Friday 8th March at the Honourable Artillery Company (HAC) in central London and sees Cambridge defending their series lead against an Oxford side that has won five of the last six encounters.

The game kicks off at 15:30 and is preceded by Second Team Varsity match which kicks off at 12:30. Refreshments are available throughout the afternoon.

The HAC opens at noon and tickets are available at the gate. For more information visit www.rlvarsity.com.

Oxford University

1. John Bremridge* (Brasenose College)

2. Oakley Cox (Keble College)

3. Ross Williamson (St. Catherine's College)

4. Oliver Jones* (St. Benet's Hall)

5. Jack Barber (Brasenose College)

6. Jack Baker* (St. Peter's College)

7. Jake Whittaker (St. Catherine's College)

8. Luke Jagoe (St. Peter's College)

9. James Smith (Worcester College)

10. Hugo Fearon* © (Mansfield College)

11. Ed Bonnell (Brasenose College)

12. Billy Saundry (Lincoln College)

13. Ben Claxton* (Brasenose College)

14. Tom Hiron (St. Hugh's College)

15. Tom Cole (University College)

16. Ben Reavley (St. Hilda's College)

17. Jack McKenna (St. Catherine's College)

Travelling reserves

18. Tom Hatfield (Exeter College)

19. Ali Shipman* (St. Hilda's College)

Cambridge University

1. Chris Blucke

2. David Sparkhall

3. Toby Haseler

4. Danny McEvoy

5. Sam Roberts

6. Craig Winfield

7. Andy Winfield*

8. Pete Taylor*

9. Giles Rought Whitta

10. Tim Hillel* ©

11. Tom Hughes

12. Oli Brewster

13. Aidan Devane*

14. Fred Bromley*

15. Ben Quarry

16. Oli Holmes

17. James Henderson

Oxford Seconds

1. Tom Hatfield (Exeter College)

2. Dan Sellars (Exeter College)

3. Ali Shipman (St. Hilda's College)*†

4. Vannevar Taylor (University College)

5. Freddie Green (Worcester College)

6. Liam Loftus © (Lady Margaret Hall)

7. Callum Lomas (St. Hugh's College)

8. Leo Bentley (Somerville College)

9. Peter Tyrrell (St. Hilda's College)

10. Richard Russell (Lady Margaret Hall)

11. Nick Fletcher (Exeter College)

12. Morgan Di Rodi (St. Cross College)

13. Ed Stone (Worcester College)

14. Charlie Mondelli (University College)

15. Kevin Chang (Hertford College)

16. Charlie Stevens (Balliol College)

17. David Wallis (Exeter College)

Travelling Reserves

18. Joseph Nour (Green Templeton College)

19. Ian Clemente (Harris Manchester College)

20. Tom Heaps (Corpus Christi College)

Cambridge Seconds

1. Ed Linford

2. Marco Tó Saucedo

3. Charles Holland*

4. Fraser Newgreen

5. Tim Tito Rademacher*

6. Charlie Nye

7.Laurence Orchard

8. James Greenan-Barrett

9. Sam Martin

10 George Laing*

11. Sam Clayton

12. Ben Coumbe

13. Ross Mackie

14. Peter Ma

15. Tom Elliot

16. Ant Stephenson

17. Freddie Ross

* denotes returning Blue

† denotes former winner of the Bob Mahuta trophy

Officials

Referee: Peter Brooke

Touch Judges: Joachim Abimelech; Rick Waller

Reserve official & Seconds Referee: Harry Neville

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touch judge Rick Waller?

He probably needs the work these days...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oxford & Cambridge Announce Teams for the Pcubed Rugby League Varsity Match

The captains of Oxford and Cambridge rugby league clubs have announced their Varsity Match and Seconds Varsity Match squads.

The Pcubed Rugby League Varsity Match takes place this Friday 8th March at the Honourable Artillery Company (HAC) in central London and sees Cambridge defending their series lead against an Oxford side that has won five of the last six encounters.

The game kicks off at 15:30 and is preceded by Second Team Varsity match which kicks off at 12:30. Refreshments are available throughout the afternoon.

The HAC opens at noon and tickets are available at the gate. For more information visit www.rlvarsity.com.

Oxford University

1. John Bremridge* (Brasenose College)

2. Oakley Cox (Keble College)

3. Ross Williamson (St. Catherine's College)

4. Oliver Jones* (St. Benet's Hall)

5. Jack Barber (Brasenose College)

6. Jack Baker* (St. Peter's College)

7. Jake Whittaker (St. Catherine's College)

8. Luke Jagoe (St. Peter's College)

9. James Smith (Worcester College)

10. Hugo Fearon* © (Mansfield College)

11. Ed Bonnell (Brasenose College)

12. Billy Saundry (Lincoln College)

13. Ben Claxton* (Brasenose College)

14. Tom Hiron (St. Hugh's College)

15. Tom Cole (University College)

16. Ben Reavley (St. Hilda's College)

17. Jack McKenna (St. Catherine's College)

Travelling reserves

18. Tom Hatfield (Exeter College)

19. Ali Shipman* (St. Hilda's College)

Give the filthy Tabs hell lads...

Share this post


Link to post
Share on other sites

The reserve team match was played at Hemel's Pennine Way ground at very short notice.

I didn't know that there was a reserve match.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I didn't know that there was a reserve match.

Nor did we B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nor did we B)

Strange. I heard it had been booked but the contact at Hemel who made the booking didn't bother to tell anyone else at the club

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touch judge Rick Waller?

Ha! That was the bit that caught my attention too. Same bloke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strange. I heard it had been booked but the contact at Hemel who made the booking didn't bother to tell anyone else at the club

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.



League Express - Mon 24th July 2017

Rugby League World - August 2017