Jump to content


League Express
Rugby League World


R L Winger

Member Since 08 Feb 2012
Offline Last Active Jul 02 2015 09:28 AM
-----

Topics I've Started

2015 STATE OF ORIGIN TEAM LISTS - Slater Shoulder problem again? DCE Out

19 May 2015 - 05:18 AM

GAME 1

 

NEW SOUTH WALES

1. Josh Dugan (St George Illawarra Dragons)
2. Daniel Tupou (Sydney Roosters)
3. Josh Morris (Canterbury Bulldogs)
4. Michael Jennings (Sydney Roosters)
5. William Hopoate (Parramatta Eels)
6. Mitchell Pearce (Sydney Roosters)
7. Trent Hodkinson (Canterbury Bulldogs)
8. Aaron Woods (Wests Tigers)
9. Robbie Farah (Wests Tigers) – Captain
10. James Tamou (North Queensland Cowboys)
11. Beau Scott (Newcastle Knights)
12. Ryan Hoffman (NZ Warriors)
13. Josh Jackson (Canterbury Bulldogs)

Interchange:
14. Trent Merrin (St George Illawarra Dragons)
15. Boyd Cordner (Sydney Roosters)
16. David Klemmer (Canterbury Bulldogs)
17. Andrew Fifita (Cronulla Sharks)

18.Tyson Frizell (St George Illawarra Dragons)

Coach: Laurie Daley

 

 

QUEENSLAND

1. Billy Slater (Melbourne Storm)
2. Darius Boyd (Brisbane Broncos)
3. Greg Inglis (South Sydney Rabbitohs)
4. Justin Hodges (Brisbane Broncos)
5. Will Chambers (Melbourne Storm)
6. Johnathan Thurston (North Queensland Cowboys)
7. Cooper Cronk (Melbourne Storm)
8. Matt Scott (North Queensland Cowboys)
9. Cameron Smith (Melbourne Storm) – Captain
10. Nate Myles (Gold Coast Titans)
11. Aidan Guerra (Sydney Roosters)
12. Sam Thaiday (Brisbane Broncos)
13. Corey Parker (Brisbane Broncos)

Interchange:
14. Daly Cherry-Evans (Manly Sea Eagles)
15. Josh McGuire (Brisbane Broncos)
16. Matt Gillett (Brisbane Broncos)
17. Jacob Lillyman (New Zealand Warriors)
18. Dylan Napa (Sydney Roosters)

Coach: Mal Meninga


WHEN TWO CODES COLLIDE

08 May 2015 - 04:37 PM

hybrid11_zpsqmpvjb1a.jpg


Monday Is Coming - It's arrived - and the game has been played Issac Luke benched

08 May 2015 - 08:00 AM

MICLR1_zpsait1eiv5.jpg


TEST TEAMS - Say who'll win - Results posted

29 April 2015 - 05:41 AM

AUSTRALIA

KANGAROOS
1. Billy Slater (Melbourne Storm)
2. Brett Morris (St George Illawarra Dragons)

3. Greg Inglis (South Sydney Rabbitohs)
4. Josh Morris (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
5. Darius Boyd (Newcastle Knights)
6. Johnathan Thurston (North Queensland Cowboys)
7. Cooper Cronk (Melbourne Storm)
8. Matt Scott (North Queensland Cowboys)
9. Cameron Smith © (Melbourne Storm)
10. James Tamou (North Queensland Cowboys)
11. Greg Bird (Gold Coast Titans)
12. Boyd Cordner (Sydney Roosters),
13. Paul Gallen (Cronulla-Sutherland Sharks)
Interchange:
14. Daly Cherry-Evans (Manly-Warringah Sea Eagles),
15. Matt Gillett (Brisbane Broncos)
16. Nate Myles (Gold Coast Titans)
17. Corey Parker (Brisbane Broncos)
18th man: Brent Tate (North Queensland Cowboys)
 
VS.
 
NEW ZEALAND
KIWIS
1. Peta Hiku (Manly-Warringah Sea Eagles)
2. Roger Tuivasa-Sheck (Sydney Roosters)
3. Dean Whare (Penrith Panthers)
4. Gerard Beale (Cronulla Sutherland Sharks)
5. Jason Nightingale(St George Illawarra Dragons)
6. Isaac John (Penrith Panthers)
7. Shaun Johnson (New Zealand Warriors)
8. Jesse Bromwich (Melbourne Storm)
9. Ben Henry (New Zealand Warriors)
10. Sam Moa (Sydney Roosters)
11. Simon Mannering © (New Zealand Warriors)
12. Kevin Proctor (Melbourne Storm)
13. Adam Blair (Brisbane Broncos)
Interchange:
14. Siliva Havili (New Zealand Warriors)
15. Martin Taupau (Wests Tigers)
16. Greg Eastwood (Canterbury Bankstown Bulldogs)
17. Tohu Harris (Melbourne Storm)
18th man Kenny Bromwich (Melbourne Storm)
 
 
PAPUA NEW GUINEA

Stanton Albert (Penrith Panthers)
Wellington Albert (Penrith Panthers)
Ase Boas (SP PNG Hunters)
Josh Damen (Souths Logan Magpies)
Israel Eliab (SP PNG Hunters)
Adam Korave (SP PNG Hunters)
Nene Macdonald (Sydney Roosters)
Rhyse Martin (Townsville Blackhawks)
Tyson Martin (Mackay Cutters)
Willie Minoga (SP PNG Hunters)
Kato Ottio (SP PNG Hunters)
Luke Page (Canberra Raiders)
Brandy Peter (SP PNG Hunters)
Wartovo Puara (SP PNG Hunters)
Esau Siune (SP PNG Hunters)
Thompson Teteh (SP PNG Hunters)
Ray Thompson (North Queensland Cowboys)
Lawrence Tu’u (SP PNG Hunters)
Noel Zeming (SP PNG Hunters)

 

VS.

FIJI

1 Kevin Naiqama (Wests Tigers)
2 Marika Koroibete (Melbourne Storm)
3 Fabian Goodall (Wentworthville)
4 Brayden Wiliame (Manly Sea Eagles)
5 Eto Nabuli (St George Illawarra Dragons)
6 Darryl Millard (South Sydney Rabbitohs)
7 Ryan Millard (Brisbane Norths)
8 Eloni Vunakece (Wyong Roos)
9 Apisai Koroisau (Penrith Panthers)
10 Daniel Saifiti  (Newcastle Knights)
11 Jason Bukuya (Cronulla Sharks)
12 Jacob Saifiti (Newcastle Knights)
13 Korbin Sims (Newcastle Knights)
14 Tyrone Phillips (Canterbury Bankstown Bulldogs)
15 Viliame Kikau (North Queensland Cowboys)
16 Tikio Koke (Fiji)
17 Osea Sadrau (Fiji)
18 Timoci Ratulolo Dabea (Fiji)

 

 

 

SAMOA

Leeson Ah Mau (St George Illawarra Dragons)
John Asiata (North Queensland Cowboys)
Sam Kasiano (Bulldogs)
Joseph Leilua (Newcastle Knights)
Ricky Leutele (Cronulla Sharks)
Sam Lisone (Warriors)
Isaac Liu (Sydney Roosters)
Dunamis Lui (Manly Sea Eagles)
Alapati Mata’utia (Newcastle Knights)
Josh McGuire (Brisbane Broncos)
Tautau Moga (North Queensland Cowboys)
Dominique Peyroux (Warriors)
Frank Pritchard (Bulldogs)
Tim Simona (Wests Tigers)
Michael Sio (Mackay Cutters)
Sauaso Sue (Wests Tigers)
Carlos Tuimavave (Newcastle Knights)
Daniel Vidot (Brisbane Broncos)

 

VS.

 

TONGA

1 Tuimoala Lolohea (NZ Warriors)
2 Jorge Taufua (Manly Sea Eagles)
3 Konrad Hurrell (NZ Warriors)
4 Solomone Kata (NZ Warriors)
5 Mahe Fonua (Melbourne Storm)
6 Samisoni Langi (Sydney Roosters)
7 Joel Luani (West Tigers)
8 Richard Fa'aoso (Parramatta Eels)
9 Pat Politoni (Cronulla Sharks)
10 Peni Terepo (Parramatta Eels)
11 Sika Manu (Captain, Penrith Panthers)
12 Manu Ma'u (Parramatta Eels)
13 Siosiua Taukeiaho (Sydney Roosters)
14 Sosaia Feki (Cronulla Sharks)
15 Ben Murdoch-Masila (Penrith Panthers)
16 Felise Kaufusi (Melbourne Storm)
17 Albert Vete (NZ Warriors)
18 Asipeli Fine (Wests Tigers)
19 John Folau (Parramatta Eels)